7.04.2018r. w Galerii Centrum Wikliniarstwa odbył się wernisaż wystawy Marty Wasilczyk (ceramika) oraz Krzysztofa Wasilczyka (fotografia) „Divertimento”.

……………………………………………………………………………

Divertimento. Suita sztuki

Nauczycielka tkaniny artystycznej z Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie i znakomity fotograf – Marta Wasilczyk i jej mąż Krzysztof to małżeństwo uzupełniające się nie tylko w życiu, ale i w pracy twórczej. Jej rzeźby i jego fotografie można oglądać obecnie w Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. Spotkanie z ich twórczością do podróż przez niesamowity świat ceramiki zamknięty na kliszy aparatu.

Wystawa Wasilczyków, otwarta w minioną sobotę, prezentowana będzie do połowy maja. Ekspozycja opatrzona jest zagadkowym, jednakże nie dla znawców muzyki, szczególnie tej poważnej, tytułem „Divertimento”. Divertimento to gatunek muzyki instrumentalnej, powstały w połowie XVIII wieku z połączenia suity i symfonii.

Takim wyjątkowym połączeniem jest też wystawa małżeństwa Wasilczyków, na której zaprezentowane są przepiękne rzeźby Marty i fotografie Krzysztofa.

…………………………………………………….

Divertimento, czyli malarsko o ceramice
w Rudniku nad Sanem

Wnętrze wypełnione ażurowymi, korowymi postaciami a na ścianach fotograficzna próba przybliżenia pracy garncarza i ceramika. W Galerii Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem można oglądać wspólną wystawę prac Marty i Krzysztofa Wasilczyków z Lublina zatytułowaną „Divertimento”.

Jak nam powiedziała artystka, chciała pokazać rzeźby, które po nałożeniu odpowiednich warstw szkliwa i różnorodne kształtowanie powierzchni uzyskują efekt malarski. Tak powstały m.in. pawie z rozpostartymi ogonami, tancerki, anioły i wenecjanka w masce.

Artystyczną twórczość Marty Wasilczyk uzupełniają  fotografie jej męża Krzysztofa. Ich autor zwraca uwagę na podobną technologię zarówno w ceramice użytkowej jak i artystycznej. Jak mówi każda musi przejść przez ogień, jest to wypalanie i hartowanie albo w ognisku albo w piecu ceramicznym. Wystawę „Divertimento” można oglądać w Galerii w Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem do 13 maja.

Marta Wasilczyk – jest artystą ceramikiem, garncarzem, historykiem sztuki. Ma swoją Pracownię Ceramiki Artystycznej w Lublinie. Jest laureatką wielu konkursów, w tym II nagrody w ogólnopolskim przeglądzie „Garncarstwa i rzeźby ceramicznej, I i II nagrody w ogólnopolskich konkursach ceramicznych „Struny światła” w Zakopanem oraz I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym – Taniec i Ruch za pracę „Tancerki” – w Warszawie w ubiegłym roku. Mąż artystki Krzysztof Wasilczyk robi zdjęcia od 45 lat. Zajmuje się głównie fotografowaniem wsi lubelskiej. Jest też autorem zdjęć do wielu muzealnych katalogów, kalendarzy, serwisów internetowych i albumów.