Zbiory (stan na 31.12.2021)
Księgozbiór Biblioteki Publicznej w Rudniku nad Sanem z filiami liczy 26 046 woluminów, w tym:
• Biblioteka w Rudniku 13 957 wol.
• Filia w Kopkach 6 212 wol.
• Filia w Przędzelu 5 877 wol.

Biblioteka Publiczna w Rudniku oraz jej Filie są bibliotekami uniwersalnymi, gromadzącymi piśmiennictwo ze wszystkich dziedzin wiedzy, dla wszystkich grup użytkowników.
Gromadzi: literaturę piękną dla dorosłych, literaturę piękną dla dzieci, literaturę popularnonaukową, lektury. Ponadto kompletuje wydawnictwa regionalne, literaturę i inne materiały związane z wikliniarstwem i koszykarstwem naszego regionu, dokumenty życia społecznego. Prenumeruje prasę i opracowuje kartotekę wycinków prasowych.
Książki zgromadzone w wypożyczalni udostępniane są na zewnątrz i tutaj czytelnicy mają wolny dostęp do półek.
Zbiory gromadzone w czytelni udostępniane są tylko na miejscu. Cały księgozbiór został sklasyfikowany według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD).
Wypożyczanie książek, czasopism i innych materiałów bibliotecznych oraz ich udostępnianie na miejscu jest bezpłatne.

Z dniem 4 stycznia 2021r. Zostało uruchomione komputerowe udostępnianie zbiorów bibliotecznych.
Do tej pory dzięki zakładce „Katalog on-line” na stronie Biblioteki czytelnicy mieli możliwość przeglądania bibliotecznych zasobów i sprawdzenia, w której bibliotece na terenie gminy znajduje się poszukiwana przez nich książka. Od 4 stycznia 2021 r. każdy czytelnik odwiedzający bibliotekę może wypożyczyć książkę posługując się elektroniczną kartą biblioteczną, a także rezerwować poszczególne egzemplarze i sprawdzić stan bibliotecznego konta przez Internet.

Biblioteka Publiczna w Rudniku nad Sanem w 2021 r. przystąpiła do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA, która umożliwia nieodpłatny dostęp do zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki Narodowej.