AktualnościAktualności Biblioteka

Dnia 29.12.2016 r. w Bibliotece Publicznej w Kopkach odbyło się „spotkanie pokoleń” z panem Franciszkiem Andresem, jednym z najstarszych mieszkańców naszej miejscowości.

Mimo sędziwego wieku pan Franciszek ma doskonałą pamięć, dlatego uczestnicy spotkania mogli wysłuchać niezwykłych wspomnień człowieka, który niejedno przeżył w życiu. Już jako dziewięciolatek był na służbie u księdza w Tarnogórze, pasł krowy, zarabiając tym na życie. Następnie służył u rodziny Gałdysiów, ucząc się tam fachu stolarza. W czasie II wojny światowej został przymusowo wysłany na roboty do Niemiec. Po zakończeniu wojny zaciągnął się do 2. Korpusu generała Władysława Andersa. We Włoszech ukończył 7 klasę Szkoły Powszechnej. Możemy powiedzieć że dla młodszego pokolenia pan Andres stanowi żywą historię. Jak wszyscy się przekonaliśmy mimo ciężkiego życia w wielkim strachu i niepewności, pozostał osobą bardzo życzliwą, pogodną. 26 grudnia pan Franciszek obchodził 94 urodziny, dlatego na zakończenie spotkania bibliotekarka w imieniu wszystkich obecnych na spotkaniu złożyła życzenia, oraz podziękowania za udział w spotkaniu. Spotkanie uświetnił występ Sylwii Sagan, która grała na gitarze i śpiewała kolędy.

Oprac. Barbara Szast
Bibliotekarz