Aktualności

W niedzielę 2 grudnia uczniowie naszej szkoły pojawili się na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem, by uczcić 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Jednocześnie wystawiany przez nich spektakl pt.: „Róża – Polska” stanowił podsumowanie szkolnego projektu realizowanego z NBP w ramach programu edukacji ekonomicznej „My Polacy – Rudniczanie – niepodlegli, przedsiębiorczy”.

Przedstawienie nawiązywało do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, ale nie było jego adaptacją, ponieważ ukazało wyrwanie się narodu polskiego z letargu spowodowanego chocholim tańcem oraz zaangażowanie rodaków w walkę o wolność. Uczniowie kl. V pod opieką nauczyciela języka polskiego, a zarazem wychowawcy p. Ewy Zygmunt, wcielili się w role bohaterów dramatu Wyspiańskiego, ale także innych postaci: Róży – Polski, białego orła, żołnierzy, niewiast żegnających i oczekujących na mężczyzn walczących na froncie, natomiast uczennica kl. IV a doskonale odnalazła się w roli Jesieni objaśniającej główne problemy kolejnych aktów przedstawienia. Oprawę muzyczną przygotowała p. Agnieszka Gałdyś – nauczyciel muzyki, która zaangażowała w przedstawienie chór szkolny, reprezentowany przez uczniów kl. I – VII. Utwory muzyczne śpiewane przez chór oraz solo, ujęły za serca i wycisnęły niejedną łzę. Całości dopełniły stroje ludowe oraz skoczny krakowiak w wykonaniu dziewcząt z kl. IV a i IV b przygotowany przez p. Katarzynę Michalską – nauczyciela wychowania fizycznego. Na uwagę zasługuje fakt, że w realizację przedstawienia włączyli się zaproszeni goście: p. Krystyna Wójcik, p. Lucjan Tabasz, p. Maria Lachowicz, a także dyrektor szkoły p. Lucyna Pizun i nauczyciele: p. Bernarda Podstawek – Przybysz, p. Ewa Zygmunt, którzy wystąpili na scenie z recytacją wierszy poświęconych Ojczyźnie.

Cieszymy się, że „Róża – Polska” urzekła publiczność, wśród której oprócz zaproszonych gości nie zabrakło rodziców i bliskich uczniów. Gra aktorska i śpiew przed lokalną społecznością na prawdziwej scenie, mimo oczywistej tremy, otwiera przed dziećmi nowe możliwości, stwarza im szansę na pokazanie swojego talentu oraz jego rozwój. Gromkie brawa natomiast są z całą pewnością doskonałym motywatorem do dalszej pracy.

Ewa Zygmunt