AktualnościAktualności Biblioteka

sztafeta_logo

Niżańscy twórcy i działacze nagrodzeni za kulturę

Już po raz trzeci w powiecie niżańskim zorganizowano huczne obchody Dnia Działacza Kultury. Po raz drugi pracowników domów kultury, bibliotek oraz zaproszonych twórców gościł Gminny Ośrodek Kultury w Krzeszowie.

Wybór placówki nie był przypadkowy, to właśnie tu w 2015 roku wręczono po raz pierwszy statuetki zasłużonym działaczom i to właśnie były już dyrektor GOK Grzegorz Węglarz był pomysłodawcą organizacji spotkań ludzi niżańskiej kultury. Dlatego nie obyło się bez podziękowań dla Węglarza. Specjalną statuetkę i podziękowania wręczył mu starosta niżański Robert Bednarz.

Powiatowy Dzień Działacza Kultury to przede wszystkim okazja do podziękowań pracownikom ośrodków kultury rozsianych po całym powiecie. Jak podkreślał Robert Bednarz, bez nich nie byłoby życia kulturalnego na ziemi niżańskiej.

W tym roku nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury odebrało siedem osób, po jednej z każdej niżańskiej gminy.

Nagrodę z rąk starosty otrzymali m.in.: Jan Gumiela – działający w zespole kolędniczym „Herody”,
w zespole obrzędowym z Łazor oraz kabarecie „Sami swoi”, Jacek Siembida – regionalista z gminy Jarocin, który udostępnił gromadzone przez siebie latami archiwum fotograficzne do stworzenia stałej ekspozycji historyczno-etnograficznej „Poddasze pełne wspomnień” funkcjonującej w GOKSTiR
w Jarocinie, Ryszard Mścisz – poeta, literat z Jeżowego, laureat m.in. „Gałązki Sosny” i nagrody specjalnej „Mistrz Poetyckiego Wrzeciona”. Wśród docenionych przez starostę znaleźli się też: prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury i Folkloru Ziemi Krzeszowskiej Marian Pawęzka, założyciel
i kierownik Niżańskiej Kapeli Ludowej Mieczysław Koziarz oraz Bronisława Greber – przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Ulanowie. Nagrodę z rąk starosty odebrał też młody rudniczanin Tomasz Socha, który nie tylko czynnie angażuje się w działalność artystyczną
i biblioteczną Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem, ale też od 10 lat pisze wiersze, opowiadania i felietony.

Nagrody z rąk starosty Roberta Bednarza, członka zarządu powiatu Józefa Sroki i wiceprzewodniczącego rady powiatu Janusza Bronkiewicza odebrali też pracownicy niżańskich placówek kulturalnych.

Agnieszka Kopacz