Aktualności

15.03.2019r. w Muzeum-Zamku w Łańcucie odbyło się rekomendowane przez Łańcucką Resursę Kultury Pamięci spotkanie pt. „Polskie meble plecione – historia i współczesność”. Wydarzenie było okazją do zapoznania się z książką dr Anny Feliks, pt. „Polskie meble plecione 1864-1939”, w której autorka przeanalizowała meble z polskich zbiorów muzealnych, w tym najliczniejszej grupy zachowanej w łańcuckim muzeum.
Pod względem nauki koszykarstwa wybijała się Galicja. Tu także szkoły rozpoczęły wytwórczość na sprzedaż. Liczący się producenci rozwinęli działalność w Królestwie Polskim. Potęgą upraw nowo odkrytej przez Europę „amerykanki” stały się Prusy. Prężnie działającym ośrodkiem edukacyjno-wytwórczym stał się w latach 70. XIX w. Rudnik nad Sanem wraz okolicznymi wsiami. Wytwórczość była rozwijana także wówczas, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Aktywnie działały dwie założone w końcu XIX w. w pobliżu Łańcuta spółki szkolne: Albigowa i Skołyszyn.
Statystyki wskazują, że wytwórnie dostarczały na rynek krajowy tysiące mebli plecionych, a jednak tylko nieliczne z nich przetrwały w polskich zbiorach muzealnych.